Ayrıntılı bir açıklama daha yapma zamanı geldi.

Her konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğim halde. Tüm makalem içerisinden tek bir cümle seçerek beni yerden yere vuran arkadaşlar var.

“Abdestsiz namaz kılmak günahtır” yazıyorum.

Kötü niyetli olan biri “Bilgehan Bilge diye bir adam var “namaz kılmak günahtır.” Dedi diye yaygara yapıyor.

Veya tüm makaleyi okumadan yorum yapanlar var.

Emin olun kızmıyorum.

Ben hekimim.

Normal dışı ile mücadele ederim.

Bu güne kadar hiçbir hastamla kavga etmedim.

Adı üzerinde hastadır o. Acısı olan ,endişesi olan bir insan ile tartışılır ve kavga edilir mi?

Konuyu özetleyelim:

Maske takılması ile ilgili dört görüş bildirdim.

Kişisel görüşlerim değil.

Bı konuda 2018 tarihine kadar saygın bilim dergilerinde yayınlanmış makaleler ile yapılmış deneysel klinik ve laboratuvar çalışmaların özeti ve bu çalışma sonuçları ile ilgili yorumlar.

Sürecin, yani salgının başından itibaren maske ile ilgili olarak dört temel bilgiyi paylaştım sizlerle.

1- Tıbbi maskeler, cerrahi maskeler, N95 ve bez maskeler Covid-19 tipinde bir virüs için koruyucu değildir.

2- Maskeler bir süzgeç veya kolektör gibi yüzeylerinde virüs biriktirir. Yüksek sayıda virüsün bulaşıcılığı ve hastalık yaratma potansiyelinin çok daha tehlikeli olduğu bilinen bir konudur.

3- Maskeler kan oksijen miktarını azaltır. Bu durum çeşitli kalp damar, beyin damar hastalıkları, KOAH, Amfizem gibi akciğer hastalıkları için yüksek risk oluşturur.

4- Maske üretiminde kullanılan sentetik ve kimyasal ürünler alerjik reaksiyon yaratma potansiyeli içerir.

5- Kontrolsüz bir şekilde güvenli üretim şartları denetlenmeden üretilen maskelerin ileride kanser, toksik organ hasarı ve alerjik hastalıklar oluşturduğu gerçeği ile karşılaşabiliriz.

Bu gün bile maske kullanan hastaların önemli bir kısmında nefes darlığı, gögüs sıkışması, gözlerde kızarıklık, cilt döküntüleri ve kaşınma, geniz yanması gibi yoğun şikayetler dikkate alınmalıdır.

Triko-bez ev yapımı maskeler ile Tıbbi veya cerrahi maskelerin Covid-19 tipi virüsler için koruyucu olmadığı bilinen bir gerçektir.

Maske kullanımını savunan bilim insanları bile maske konusunda “koruyucudur demezler. Koruyucu olabilir derler.” Yani bir ihtimal koruyabilir.” ifadesi kullanırlar.

İşte bu görüş tamamen kişisel düşüncedir.

Üstelik “koruyabilir” demeden önce maskenin “ideal” bir şekilde takılması halinde bu ihtimalden bahsederler.

Halbuki deneysel çalışmalar. Bez maskelerde %80 oranında, Cerrahi maskelerde %65 oranında N95 maskelerinde %5 oranında “koruyamama- geçirgenlik “ olduğunu ortaya koyar.

Olsun .Az da olsa koruyor diyebilirsiniz.

Verilen bu oranlar koruma oranı değil virüs partikülü geçirme oranıdır.

Yani %95 koruyan bir maske sizi %95 hastalıktan korumaz. Sadece maruz kaldığınız virüslerin %95’ini filtreler, geri kalanını solunum yollarınıza gönderir.

Bir anda bir milyon virüs partikülüne maruz kaldığınızda bu virüslerin (300 nanometreden büyük olanlarının 950.000 tanesi maskenizde kalır. 50.000 tanesi solunum yoluna gider.

Hastalanmanız için 1000 partikül yeterli.

Yani çok mükemmel bir şekilde taktığınız N95 bile bu sayının 50 kat kadarı virüsün vücudunuza girişini engellemez.

N95 ise içlerinden en güvenlisi kabul edilse de: Yüz anatomisine uygun ve sıkı bir şekilde takıldığında 300 nanometre ve daha büyük parçacıkları %95 oranında filtreler. Covid-19’un büyüklüğü 50-200 nanometredir.

Maskelerin yetersizliği ve tehlikesinin en güzel kanıtı. Sağlık profesyonellerinin hastalanma oranlarıdır.

Maske takmayan ve sıkı maske takan ülkeler arasında istatistiki olarak fark olmaması ve hatta sıkı maske kullanımı sonrasında bile virüse yakalanan hasta sayısının zirve yaptığı coğrafyalardır.

Bilim insanları bu beklenmeyen sonuç için iki savunma mekanizması geliştirmiştir.

1-  Virüs’ün yarıdan daha çok oranda doğrudan damlacık yolu ile değil, temas edilen yüzeylerden kontaminasyona sebep olduğunu ileri sürerler.

2- Toplumun maske kullanmayı bilmediğinden dem vururlar.

Her iki görüş de “çaresizlik” ürünüdür.

Maskenin meydana getirdiği tüm riskler  göz önüne alındığında.

Fayda değil zarar verdiği açıktır.

Şimdi bana ait olmayan. Bilim insanlarının yaptığı araştırma sonuçları ile ilgili birkaç örnek vereceğim. 2019 yılına kadar yapılmış yüz binlerce benzer sonuç içeren araştırma sonuçlarını da konu ile ilgilenen arkadaşlar literatürde bulabilir.

-“Cerrahi bir maske, tasarım gereği, havada öksürük, hapşırma veya bazı tıbbi prosedürlerle bulaşabilen çok küçük parçacıkları filtrelemez veya engellemez. Cerrahi maskeler ayrıca yüz maskesinin yüzeyi ile yüz arasındaki gevşek uyum nedeniyle mikroplardan ve diğer kirleticilerden tam koruma sağlamaz”  “N95 Solunum Maskeleri ve Cerrahi Maskeler (Yüz Maskeleri)”. ABD Gıda ve İlaç İdaresi. 2020-03-11. Erişim tarihi:2020-03-28 .   Bu makalede, herkese açık olan bu kaynaktan gelen metin yer almaktadır .

-Cerrahi maskeler, kullanıcıyı havadaki bakterileri veya virüs parçacıklarını solumaktan korumak için tasarlanmamıştır ve bu amaçla tasarlanmış solunum cihazlarından daha az etkilidir.  “Sağlık Çalışanları İçin Havadaki Bulaşıcı Ajanlara Karşı Solunum Koruması: Cerrahi maskeler çalışanları korur mu?” İSG Gerçek Sayfaları Yanıtlar. Kanada İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi. 2017-02-28. Erişim tarihi: 2017-02-28 .

-Bununla birlikte, bir çalışma, “iyi” filtreleri olan cerrahi maskeler için bile, deneklerin% 80-100’ünün OSHA tarafından kabul edilen bir kalitatif uyum testinde başarısız olduğunu ve kantitatif bir testte% 12-25 sızıntı olduğunu gösterdi. Brosseau, Lisa; Ann, Roland Berry (2009-10-14). “N95 Solunum Maskeleri ve Cerrahi Maskeler”. NIOSH Bilim Blogu. Erişim tarihi: 2020-03-28 .   Bu makalede, herkese açık olan bu kaynaktan gelen metin yer almaktadır .

-Topluluk ve ev ortamlarında, yüz maskelerinin ve solunum cihazlarının kullanımı genellikle önerilmez, yakın temastan kaçınmak ve iyi el hijyenini korumak gibi diğer önlemler tercih edilir .  “Yeni Grip A (H1N1) Virüs İletimini Azaltmak için Yüz Maskesi ve Solunum Cihazı Kullanımı için Geçici Öneriler”. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. 27 Mayıs 2009.Aksi belirtilmediği takdirde, “yüz maskeleri” anlamına gelir tek kullanımlık tıbbi cihazlar olarak kullanım için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından temizlendi facemasks. Bu, cerrahi, diş, tıbbi prosedür, izolasyon veya lazer maskeleri olarak etiketlenmiş yüz maskelerini içerir … Yüz maskeleri bir kez kullanılmalı ve daha sonra çöp kutusuna atılmalıdır.

Dr.Bilgehan Bilge

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Son haberler

COVID aşıları mRNA-LNP mi? Grafen oksit-LNP mi?

Aşıların içinde grafen oksit ve nanometaller olduğunu bağımsız araştırmacılar sayesinde başından beri biliyoruz, etkilerini de az çok kestiriyorduk. İçerikte adjuvan olarak PEG (polietilen glikol) ve aşı platformu olarak lipid nanopartiküller (LNP ) kullanıldığı ise...

Virolog – İmmünolog: SARS-CoV2 diye bir Virüs Yok

Viroloji ve immünoloji doktoralı, Hint asıllı akademisyen Poorniam Wagh, teknoloji, medya, çokuluslu şirketler ve dünya istihbarat birimlerinin yardımıyla dünya popülasyonunun başına örülmüş gelmiş geçmiş en kapsamlı ve koordinasyonu yüksek komploda kral çıplak...

Corona Sürecindeki Hikayelerine Talibiz

Bizimle konu hakkındaki her türlü duygu, düşünce ve yorumunu paylaşarak bu platforma sen de katkı sağlayabilirsin.

Bize Katıl

Yabancı dilden Türkçe’ye çeviri konusunda destek olmak ya da kendi alanın çerçevesinde paylaşımlarımıza katkı sağlamak istersen, bize yazabilirsin.

Bizi takip et

Güncel paylaşımlardan haberdar olmak ister misin?

Okumaya Devam Et