İsrailli fizikçiler 2003’ten bu yana insan cildine, yani en büyük organımıza yayılmış sayıları 2 ila 5 milyon arasında değişen ter bezi kanalları üzerine yayın yapıyor. Alanlarında en çok atıf alan çalışmalardan oluyor bunlar. İlgi neden mi büyük? Çünkü konu telekomünikasyon endüstrisi ve askeriyeyi yakından ilgilendiren 5G teknolojisi ile ilgili de ondan.

2008 – Human skin as arrays of helical antennas in the millimeter and submillimeter wave range
Yuri Feldman 1, Alexander Puzenko, Paul Ben Ishai, Andreas Caduff, Aharon J Agranat
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18517913/

2009 – The electromagnetic response of human skin in the millimetre and submillimetre wave range
Yuri Feldman 1, Alexander Puzenko, Paul Ben Ishai, Andreas Caduff, Issak Davidovich, Fadi Sakran, Aharon J Agranat
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19430110/

2011 – The remote sensing of mental stress from the electromagnetic reflection coefficient of human skin in the sub-THz range
Eli Safrai 1, Paul Ben Ishai, Andreas Caduff, Alexander Puzenko, Alexander Polsman, Aharon J Agranat, Yuri Feldman
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22170380/

2014 – Circular polarization induced by the three-dimensional chiral structure of human sweat ducts
Itai Hayut 1, Paul Ben Ishai 1, Aharon J Agranat 1, Yuri Feldman 1
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24827286/

Ta 1948’lerde “The Book of Antennas” diye ders kitaplarında konu anlatımı yapılan en temel anten tipi işe bakın ki bizzat cildimizde çıkıyor, hem de milyonlarcasıyla!

Antenler, boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak iletim kanalı içerisinde yayılmayı sağlamak (receiver) ya da boşluğa elektromanyetik dalgalar yaymak (transmitter) amacıyla tasarlanmışlardır. Antenler, verileri yaydıkları dalgalar itibariyle kilometrelerce uzaklara taşıyabilirler. Bir antenin gönderme ve alma özellikleri aynıdır. Buna antenlerin karşılıklılık (reciprocity) özelliği denir. KAYNAK
Ter bezlerimizdeki spiral kanallar

İbrani Üniversitesi’nden fizik profesörü Ben-Ishai’nin dediğine göre, “bu dalga boylarına [5G frekanslarını kastediyor] maruziyette ciltteki bu sarmal yapıdaki kanallar aktif anten tarlasına dönüşüyor”. Yani vücudumuz daha iletken hale gelmiş oluyor.

2014’teki çalışmaları ile, sarmal yapıdaki ter kanallarımızın, yani anten tarlamızın dışarıya dairesel polarize dalgalar yaydığını ve bunun iki yönlü (sağ-sol) olduğunu keşfediyorlar.

Fiziksel eforda nasıl terliyorsak mental ve duygusal stres altındayken de terliyoruz. Yani sempatik sinir sistemimiz devreye giriyor. Ciltteki ter kanallarının sinirlerle bağlantısı önemli, çünkü askeriyenin de kalabalık (örn. gösterici grubu) dağıtmak için kullandığı ve “ölümcül olmayan silah” kategorisinde yer alan milimetrelik dalga boylarındaki ışın tabancalarına maruziyette cildimizin ateşe verilmiş gibi yanması üzerine sıçrayarak ışından kaçma refleksi göstermemizin nedeni de sinirlerle olan bu bağlantı. Yani iddia edildiğinin aksine, dışarıdan maruz kaldığımız bu çok yüksek frekanstaki dalgalar cilt yüzeyinde kalmıyor, fiziksel ve biyolojik olarak bizi etkiliyor. Bunun mekanizmasını da, ciltteki bu “sarmal anten tarlası”nın keşfi ile anlayabilmiş oluyoruz.

İşin ilginç yanı, tıpkı alıcı-verici görevi gören anten gibi bizim bu sarmal ter kanallarımız vasıtasıyla enerji iletimi salt dışarıdan içeriye doğru değil, aynı zamanda içeriden dışarıya doğru da gerçekleşiyor. Vücut iç sıcaklığı yükseldiğinde (diyelim spor yaptık yahut ateşlendik), ısının içten dışa bu sarmal kanallardan geçerken filtrasyonu ve dışarı dairesel salınımlarla verilmesi sözkonusu.

Yani ciltten hem enerji soğuruyor hem de veriyoruz.

Milimetre ve milimetre altı dalga boylarının biyolojik etkileri olduğunun ortaya çıkması, hem de dünya genelinde farklı gruplarca tekrarlı deneylerle bilimsel olarak kanıtlanmış bulunması endüstri tarafından -Prof. Ben-Ishai’nin tabiriyle- hiç ama hiç hoş karşılanmıyor. İmplikasyonlar çok yönlü çünkü; en basidinden akla doğabilecek türlü cilt hastalıkları, kanser ve elbette ağrı sendromları geliyor. Bunun yanısıra, sinir sistemi ile olan etkileşimde dolayı oluşabilecek korku, anksiyete, depresyon gibi duygu durumlarının yanısıra çeşitli nörolojik rahatsızlıklar elbette akla geliyor.

Bu bir askeri teknoloji ve silah olarak kullanılıyor

ABD, Rusya ve Çin’in savunma bakanlıkları uzun yıllardır 5G’nin sahip olduğu elektromanyetik frekans aralığını kalabalık grupların dağıtılmasında silah olarak kullanıyor. Active Denial Systems denilen bu ışın silahları üzerine doğrultulduğu kişilerin cildinde yanma hissi yaratıyor. Görünmez silahla, iz bırakmadan can yakabiliyorsunuz.

İsrailli araştırma grubunun konuyla ilgili 2016’daki çıkarımları şöyle:

  • Halkın subTerahertz frekans aralığındaki milimetrelik dalga boylarına maruziyeti arttıkça en başta bebekler, gebeler, ileri yaş grubundakiler, hastalar ve elektromanyetik dalgalara aşırı hassasiyeti olanlar bundan olumsuz etkilenecektir.
  • Ciltteki ter kanallarını besleyen sempatik sinir sistem sayesinde insanlar duygu durumlarını bu kanallardan dışarı yaydıkları elektromanyetik dalgalarla yansıtmakta ve aynı şekilde dışarıdan gelen elektromanyetik dalgaları da soğurmaktadır.
  • İnsan ter kanallarının bu yeni tarif edilen fizyolojik ve psikolojik fonksiyonları ne nörofizyologlar ne de psikologlar tarafından çalışılmış değildir.
  • Bilgisayar simülasyonları ter bezlerinin subterahertz (milimetrelik) dalgaları ciltte yoğunlaştırdığını göstermektedir. İnsanlar bu dalgaları sıcaklık şeklinde hissedebilmektedir. Bu dalga boylarını kullanan haberleşme teknolojileri (cep telefonları, wi-fi, antenler) yüzünden insanlar ağrı reseptörleri (nosisptör) vasıtasıyla fiziksel olarak acı ve ağrı duyabilirler.
  • 5G WI FI kullanımı daha fazla yaygınlaştığı takdirde şu anda RF (radyofrekans) / mikrodalga frekansları yüzünden görülen sağlık sorunları ve elektriğe aşırı hassasiyet durumu muhtemelen daha da ağırlaşıp yaygınlaşacak ve belki de henüz bilinmeyen nörolojik problemler ve fiziksel olarak duyulan ağrı ile ilgili şikayetler ortaya çıkacaktır.
  • 5G teknolojisi ile sözkonusu sağlık sorunları arasındaki bağlantının bilimsel bakımdan ispatı mümkün olduğundan, halka tazminat yolu da açılmış olacaktır.

Yazımıza aynı ekipten Prof. Yuri Feldman’ın geçtiğimiz sene İsrail’de düzenlenen ‘2020 Uzmanlar Toplantısı: Kablosuz İnternet & Cep Telefonu Radyasyonu ve Kamu Politikaları’ toplantısındaki sunumunu kapattığı cümleler ile son verelim:

“Peki o zaman 5G zararlı mı değil mi? Valla sağlam alıcı görevi gören bir donanımımız var ve merkezi sinir sistemimizin bu etkiye vereceği yanıt hakkında da fikrimiz yok. Ya hep beraber dahi olup çıkacağız ya da zombi.”