Uluslararası uçuş derneği IATA, dijital bir korona aşı kartının tanıtımı üzerinde çalışıyor. Sadece aşı yaptıranlar uçabilecek

Genel olarak aşı muhalifleri ve özelde korona aşısı muhalifleri için kötü haber: 

1945’te Küba’nın Havana kentinde kurulan havayollarının kapsayıcısı olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), aşı pasaportu üzerinde çalışıyor. ABD The Hill gazetesinin IATA genel müdürü Alexandre de Juniac, böyle bir sistem için uygun altyapının hazırlandığını doğruladı:

Şu anda test aşamasında olan aşıların uygulandığı kişiler, bir veri tabanına dahil edilmelidir. Böylece, bu veri tabanındaki bilgiler geleneksel pasaport verileriyle bağlantılı olacak ve buna paralel olarak erişilebilecek .

Makalede, “Dijital sağlık pasaportu bir yolcunun test ve aşı bilgilerini içerecek ve hükümetler, havayolları, laboratuvarlar  bilgileri yönetecek ve gözden geçirecektir.” bilgisi bulunuyor.

IATA, bu dijital aşı pasaportunun, potansiyel yolcuları pandemik zamanlarda uçma korkusundan kurtaracağını ve boşta kalan küresel kitle turizmini hızla yeniden canlandıracağını umuyor. Şu anda hiçbir ülke yeni koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı aşılamayı henüz mecburi kılmadı. İlgili tartışmalar ağırlıklı olarak Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere, virüsü iyi kontrol altında tutan diğer ülkelerde sürüyor.

Bununla birlikte, giriş düzenlemeleri ve aşı koruması gibi sorunlar ortaya henüz çıkmadı, çünkü büyük kontrol otoriteleri, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA) henüz bir aşıyı onaylamış değil.

Ancak, bu kısa zamanda aşılabilecek bir durum, çünkü ilgili Faz I ila Faz III çalışmaları birlikte ilerliyor. Bu konseptin önde gelen savunucularından biri ise Bill Gates

Korona aşıları, 18 aydan daha kısa bir rekor sürede piyasaya çıkabildi. Bugüne kadarki en hızlı aşının – kabakulak hastalığına karşı bir aşı – onaylanması dört yıl sürmüştü.

Uluslararası hava yollarında durum aciliyet göstermediği için Amerika Havayolları aşı mecburiyeti konusunda henüz çekimser davranmakta.. İngiliz Daily Mail gazetesinin yazdığına göre, Uluslararası Havayolları, şu ana kadar kendi personellerinin hizmetlerine devamını sağladıklarını, bundan sonra da yolcularının ve çalışanlarının refahı ve sağlığı için gerekeni yapacaklarını bildirdi..

IATA genel müdürü De Juniac yine de “Corona pasaportu” nun geleceğinden emin. 

“Test, uluslararası seyahati karantina olmadan mümkün kılmanın ilk adımıdır.” diyor.

İkinci adım ise ”sınır kontrolünün gereklerine uygun olarak yolcuların kimlikleriyle eşleşen test verilerini güvenli bir şekilde yönetmek, değiştirmek ve doğrulamak için gerekli olan” küresel bir bilgi altyapısının oluşturulmasıdır. ( Harald Neuber )

Kaynak:

https://www.heise.de/tp/features/Keine-Reisefreiheit-fuer-Impfgegner-4973891.html

Okumaya Devam Et