41 yaşındaki iki çocuk annesi sağlık çalışanının, Pfzier’ın CV aşısını olduktan 48 saat sonra “ani ölüm”ü gerçekleşiyor.

“Ani Bebek Ölümü” Sendromu’ndan bahsedildiğini duymuşsunuzdur. 1960’larda çocuklara uygulanan aşıların kapsayıcılığı yükselirken sayıca da artınca kazandığımız bu sendrom artık yeni normalimiz ve aşı yan etkileri konusunda farkındalığı yüksek olanlar bu sendromun uluslararası tıp camiasınca nasıl aşıya bağlı ölümleri gizlemek için kullanılmakta olduğundan haberdardır. Son yıllarda sessiz sedasız “yeni normaller” arasına katılan bir başka sendrom da, “Ani Erişkin Ölümü”. ABD ile birlikte Türkiye’de de beşikten mezara herkesi mutat aralıklarla her fırsatta aşılama konsepti hayata geçtikçe, erişkinlere yönelik seyahat aşıları, zatürre, menenjit, grip, zona ve HPV aşıları gibi aşılarla “erişkin aşı takvim”i vücut bulmaya başladıkça, aşıya bağlı çoğu erişkin ölümü de bu defa da “sebebi belirlenemeyen erişkin ölümleri” olaran “Ani Erişkin Ölümü” kategorisine alınıyor. 

Sonia Acevedo 30 Aralık günü, 10 yılı aşkın zamandır pediatri bölümünde çalışmakta olduğu Portekiz Onkoloji Enstitüsü’nde CV-19 aşısını oluyor ve Facebook’ta da profil resmini değiştirerek aşı olduğunu duyuruyor.

Yılbaşı gecesi ailece yenilen yılbaşı yemeğinden sonraki gün saat 11.00 civarında Acevedo ölü bulunuyor. 

İşyeri, aşıdan sonra Acevedo’nın belirli bir reaksiyon geliştirdiğine dair kendilerine bir bildirim gelmemiş olduğunu belirtirken babası da, “İyiydi. Bir şeyi yoktu.” diyor. Babası herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kızının sadece CV-19 aşısı olmuş olduğunu, fakat aşıdan dolayı herhangi bir şikayeti filan da olmadığını söyledikten sonra, “Ne oldu bilmiyorum. Kızım niye öldü birinin bana yanıt vermesini istiyorum”, diyor.

Bayan Acevedo’nun kızı Vania Figueredo ise annesinin sadece aşı olduğu yerdeki “normal” ağrıdan bahsettiğini, onun dışında bir şikayeti olmadığını söylüyor. 

Porto’da Pfizer-BioNTech aşısı uygulanan 538 sağlık çalışanından biri bayan Acevedo ve Portekiz Sağlık Bakanlığı’na meydana gelen bu ölümün bildirildiği belirtiliyor.

Haberin Kaynağı